z Fakty i mity stron www #2 – o ilości opcji i wyborach klienta - GrupaPNS Strony www Katowice Sosnowiec Dąbrowa Górnicza

Fakty i mity stron www #2 – o ilości opcji i wyborach klienta

Czerwiec 3, 2017

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Od strony marketingu zaoferowanie konsumentowi wyboru od dawna jest postrzegane jako atut

Niezależnie czy sprzedajemy samochód czy zwyczajną pizzę – wręczanie kupującemu możliwość spersonalizowania produktu lub usługi buduje relację, daje mu poczucie kontroli oraz zwiększa satysfakcję z konsumpcji danego dobra.

mity-stron-www-wybor-klienta

Z punktu widzenia biznesu rozbicie swojego towaru lub usługi na poszczególne elementy przerzuca na kupującego konieczność dopasowania rozwiązań odpowiadających jego konkretnym potrzebom. Coś, co w innym modelu sprzedaży musiałoby zostać zaplanowane i wykonane wcześniej po stronie firmy.

Daj się poznać z lepszej strony – strony internetowe GrupaPNS

Pozornie więc zyskują wszyscy – konsument ma produkt na miarę swoich oczekiwań a firma zyskuje zadowolonego klienta.

W tej serii artykułów staramy się przybliżać i ukazywać błędy w popularnych przekonaniach w obrębie tworzenia i zarządzania stronami www. Kwestionując i ścierając z twardymi danymi pewne przyzwyczajenia i błędne twierdzenia wpływające na postrzeganie witryn i zachowań w ich obrębie.

Problem decyzyjny Twojego klienta

Zacznijmy od tego, że nie każdy konsument lubi podejmować decyzje, a im większy stopień ich złożoności i niezrozumienia – tym proporcjonalnie wzrasta poziom frustracji.

Dlaczego tak się dzieje? Dając klientowi kontrolę nad naszą usługa/produktem przerzucamy na niego część oczekiwanej satysfakcji i ryzyka zakupowego. Jeśli zamówiona pizza z wybranych przez niego składników nie będzie smakować dobrze – część winy ponosi za to konsument. Oczywiście to tylko przykład, który można rozszerzyć na olbrzymią ilość towarów i usług.

Pewien odsetek kupujących odczuwa realną presję będąc skonfrontowanym z wielokrotnym, mającym istotny wpływ na jego satysfakcję wyborem. Jeśli do tego dodamy kwestie finansowe – tworzy się całkiem realna bariera zakupowa.

Pamięć konsumenta ma ograniczoną pojemność

Od strony psychologii sprzedaży udowodniono naukowo, że przeciętny człowiek jest w stanie zachować w pamięci krótkotrwałej  do 4-5 informacji. Jeśli te dane nie zostaną przyswojone lub powtórzone wielokrotnie w celu ich utrwalenia – przepadają w ciągu około 15-20 sekund.

Oferując więc konsumentowi złożony schemat wyboru – wiele z tych informacji zostanie pominięta lub zrodzi frustrację z konieczności ich przyswajania w celu podjęcia świadomej i najlepszej z możliwych decyzji.

Może dżemiku? Test 6 vs 24 smaki

W roku 2000, zespół psychologów – Sheena Iyengar oraz Mark Lepper upublicznili wyniki swoich badań na temat zachowań konsumentów względem ilości dostępnych opcji wyboru.

W wybranych sklepach spożywczych ustawiono stanowiska testowe, stylizowane na akcje promocyjne asortymentu dżemów owocowych. Konsumenci mogli skosztować próbek wyboru oraz od razu zakupić słoik pyszności dla siebie, jeśli mieli na to ochotę.

mity-stron-www-wybor-klienta-dzem

Pierwszego dnia badania na stanowisku znalazło się tylko 6 rodzajów dżemów. Drugiego dnia ich liczbę zwiększono do 24 rodzajów.  Co pokazała analiza danych?

Ilość odwiedzin:

  • 6 opcji wyboru – 40% przechodzących obok konsumentów zatrzymało się aby skosztować próbki,
  • 24 opcje wyboru – zatrzymało się 60%.

Ilość testów smakowych:

  • 6 opcji wyboru – kilka,
  • 24 opcje wyboru – kilka.

Wartość sprzedaży:

  • 6 opcji wyboru – 31% osób zakupiło produkt,
  • 24 opcje wyboru – 3% osób zakupiło produkt.

Czego nas to uczy o sprzedaży?

Większość z nas zapewne spodziewałaby się, że stoisko z 24 opcjami wygeneruje lepszą sprzedaż z racji większego zainteresowania oraz asortymentu, z którego każdy może wybrać prawie idealny smak dla siebie.  Co poszło więc nie tak?

Tak jak już ustaliliśmy  – człowiek jest w stanie przyswoić ograniczoną ilość informacji w danej jednostce czasu. Będąc skonfrontowanym z większą ilością opcji wyboru – konsument był w stanie zapoznać się jedynie z kilkoma z nich (ilość testów smakowych jest podobna w obu stanowiskach). Szeroki wybór oferty zaczął więc działać przeciwko sprzedawcy – budząc w konsumencie poczucie niepełnej wiedzy o ofercie i ostatecznie odwodząc go od zakupu.

Jako kupujący zwykle nie wiemy czego tak naprawdę chcemy,

choć podświadomie jesteśmy zaprogramowani do pewnych zachowań społecznych. Ilustruje to dużo większe zainteresowanie stanowiskiem z 24 dżemami. Więcej opcji = na pewno coś dla siebie wybiorę = lepiej.

Rzeczywistość jednak weryfikuje te przekonania.

Jak to się przekłada na projektowanie stron www?

Zarządzający stronami internetowymi też często popadają w manię olbrzymiego wyboru opcji danych swoim użytkownikom. Przestrzeń wirtualna jest o tyle bardziej podatna na te złe praktyki, gdyż jest teoretycznie nieograniczona w sposób fizyczny.

mity-stron-www-wybor-klienta-wlyw-na-www

Może to przyjąć rozmaitą formę – poczynając od przesadnie rozdrobionej oferty usług, ciągnącej się ekranami listy kategorii i działów w e-sklepie czy oferowaniu bliźniaczo podobnych do siebie produktów różniących się kosmetycznymi wariantami.

Prostota jest w tym aspekcie lepsza – ułatwia proces decyzyjny, przyspiesza sprzedaż i upraszcza działania marketingowe do ograniczonej liczby produktów/usług. Pułapka tkwi w przekonaniu, że jeśli nie „zasypiemy” odwiedzającego nasz serwis www pełną listą danych i informacji o ofercie – on po prostu nam umknie (choć realnie i tak nie jest w stanie przyswoić takiej ilości wiedzy).

Mówiąc wprost – im więcej klient musi myśleć nad ofertą, tym mniej prawdopodobne że coś od  nas kupi.

Projektując lub modernizując nasze serwisy internetowe musimy brać ten aspekt psychologii pod uwagę

Redukując opcje, podejmując część decyzji za kupującego lub pozostawiając je na dalszy etap współpracy. Jako, że zasada 3-kroków nie istnieje – część procesu decyzyjnego możemy rozwiązać subtelniej, kamuflując go w formie podświadomych interakcji.

Ostatecznie chcemy, aby przeglądanie naszej witryny nie było frustrującym doświadczeniem – wszak to najlepsza droga do zamknięcia sprzedaży.

Powrót na górę

Zobacz również:

ulotki-reklamowe-poradnik

Ulotki reklamowe – co musisz wiedzieć 2019...

Ulotki reklamowe są  popularnym nośnikiem informacji Ich elastyczna forma poz...

strona-www-dla-firmy-straszy-klientow-min

Jak Twoja strona www straszy klientów...

Projektowanie stron internetowych jest sztuką, która w rękach sprawnych twór...

strona-internetowa-cena-min

Strona internetowa cena – co się na nią sk...

Projektowanie stron www jest dziedziną owianą wieloma błędnymi stereotypami ...

strona-www-dla-malej-firmy-min

Strona WWW dla małej firmy – co musisz wied...

Firmowa strona internetowa współcześnie jest niezbędnym elementem funkcjonow...

rodo-a-strona-www-min

RODO a Twoja strona internetowa...

28 Maja wchodzą w życie nowe regulacje prawne dotyczące ochrony danych osobow...

trendy-strony-www-2018-min

Trendy w firmowych stronach www w 2018 roku...

Przyjrzyjmy się najciekawszym trendom i praktykom w firmowych stronach internet...

strony-www-mity-pusta-przestrzen-min

Fakty i mity stron www #5 – o pustej przestrzeni...

Pusta przestrzeń w projektowaniu ma bardzo istotne wpływ na charakter finalneg...

mity-stron-www-nagly-sukces-min

Fakty i mity stron www #4 – sukces przychodzi sz...

Wiele firm w branży tworzenia stron www opiera swoją sprzedaż na obietnicy sz...

Nie mam strony www
Potrzebuję czegoś ekstra
Mam już stronę www
Potrzebuję kogoś, kto ją ogarnie
Potrzebna mi grafika
Do reklamowania firmy

GrupaPNS - Strony internetowe - Tworzenie, projektowanie obsługa

Polityka cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich stosowanie.

Dodatkowe informacje

GrupaPNS