z Fakty i mity stron www #5 – o pustej przestrzeni - GrupaPNS Strony www Katowice Sosnowiec Dąbrowa Górnicza

Fakty i mity stron www #5 – o pustej przestrzeni

Grudzień 9, 2017

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pusta przestrzeń w projektowaniu ma bardzo istotne wpływ na charakter finalnego produktu

Jej obecność pozwala na zaakcentowanie wybranych elementów strony www oraz skupienie uwagi konsumenta na kluczowym przekazie, który w danej chwili chcemy mu przedstawić.

strony-www-mity-pusta-przestrzen

W praktyce jednak zamawiający strony www często traktują pustą przestrzeń jako miejsce zmarnowane – wszak nic tam się nie znajduje a można by umieścić na przykład dodatkowy slogan lub chociaż  powiększyć firmowe logo. Bowiem jeśli użytkownik nie jest non-stop bombardowany bodźcami to po prostu ze strony ucieknie – prawda? Oczywiście, że nie.

Takie podejście jest całkowicie błędne. Pusta przestrzeń wpływa nie tylko na czytelność ale jest niezbędna do stworzenia prawdziwie profesjonalnych kompozycji. Każdy projekt i praca graficzna stosuje pusta przestrzeń w różnej skali i wymiarze – choć z różnym efektem finalnym.

W tej serii artykułów przyglądamy się popularnym mitom na temat projektowania stron www i staramy się przybliżyć Państwu fakty, które podważają fałszywe schematy do których tak przywyknęliśmy.

Pokaż mniej na stronie internetowej, zyskaj więcej

Jak już omawialiśmy w jednym z wcześniejszych artykułów – ludzki mózg jest w stanie przetworzyć tylko ograniczoną ilość bodźców w danej chwili. Oznacza to, że usilne zagospodarowywanie przestrzeni przez umieszczanie olbrzymiej ilości obrazów, linków, treści – paradoksalnie sprawia iż nasz mózg ukryje część z nich aby skupić uwagę na konkretnym elemencie.

Chęć zamawiających do przekazania jak największej ilości informacji jest naturalna, ale może wpływać negatywnie na sam przekaz i tym samym – jego skuteczność. Oczywiście nie wynika to ze złych intencji, lecz braku odpowiedniej wiedzy praktycznej zamawiających związanej z profesjonalnym projektowaniem graficznym i webdesignem. Niestety jednak, nie każdy klient agencji przyjmuje taki fakt do świadomości.

Z naszej wieloletniej praktyki stawiamy tezę, że większość zamawiających traktuje pustą przestrzeń jako marnowanie pieniędzy. Z ich punktu widzenia płacą za wykonanie danego produktu, konkretnej czynności i puste miejsca w ich rozumowaniu oznaczają ponoszenie kosztów dosłownie za nic. Przecież grafik/projektant nic tam nie zrobił!

Dlaczego pusta przestrzeń strony www jest potrzebna?

Aby lepiej zrozumieć istotę i funkcję pustej przestrzeni w projekcie, przyjrzyjmy się jej kilku najważniejszym cechom:

Ułatwia czytanie i przyswajanie treści

Pusta przestrzeń w naturalny sposób ogranicza ilość tekstu widzianego na stronie w danym momencie. Pozwala to użytkownikowi na prostsze „skanowanie” zawartości witryny bez głębokiego wczytywania się w treści. Rozbija również zawartość na mniejsze, łatwe do przyswojenia sekcje – gdyż czytelnik i tak nie „połknie w całości” wszystkiego co na danej podstronie chcemy mu przekazać.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Wichita w USA dowodzą, że stosowanie pustej przestrzeni zwiększa poziom rozumienia i zapamiętywania tekstu przez czytelników.

 strony-www-mity-pusta-przestrzen-2

Skupia uwagę na wybranych elementach

Żaden użytkownik strony www nie klika w dosłownie każdy link znajdujący się na danej podstronie. Z tego względu konieczne jest wyróżnianie pewnych elementów interfejsu oraz ukrywanie/umniejszanie znaczenia pozostałych.

Prostym przykładem jest przycisk”kup teraz” znajdujący się w każdym e-sklepie. Z punktu widzenia sprzedającego i kupującego – to najistotniejszy element funkcjonalności witryny.

Jeśli nie będzie łatwo identyfikowalny a jego odnalezienie będzie sprawiało trudności, poziom konwersji sprzedaży spadnie. Izolując przycisk od innych elementów layoutu poprzez pustą przestrzeń – podnosimy jego skuteczność i tym samym zysk firmy.

Pozwala sterować użytkownikiem

Umiejętne posługiwanie się pustą przestrzeniom i lokowaniem poszczególnych elementów na stronie pozwala przeprowadzić użytkownika niemalże „po sznurku” przez najistotniejsze komunikaty.

Na przykład prezentując cechy produktu/usługi i zakańczając wezwaniem do działania – pozbawiając potencjalnego klienta możliwości rozproszenia uwagi i ewentualnego przeskoczenia na inne podstrony.

Jest tak samo ważna jak inne elementy strony

Pusta przestrzeń podkreśla to, co izoluje od innych elementów projektu.

Jej znaczenie w profesjonalnym designie jest więc równoważne z detalami na których dopracowanie poświęca się wiele godzin.  Niczym soczewka, uwydatnia i wywyższa pewną zawartość kosztem innej.

Podsumowanie

Pusta przestrzeń często jest traktowana jako puste kalorie przy realizacji strony internetowej, gdy w rzeczywistości jest niezbędna do budowy profesjonalnego, czytelnego i efektywnego produktu.

Próby zagospodarowania każdego wolnego miejsca są obiektywnie kontro-produktywne i jako zasada, tego typu praktyki powinny być możliwie najczęściej unikane.

Pozwolenie swojemu użytkownikowi zaczerpnąć oddechu pomiędzy poszczególnymi sekcjami – z pewnością wyjdzie mu na zdrowie.

Powrót na górę

Zobacz również:

ulotki-reklamowe-poradnik

Ulotki reklamowe – co musisz wiedzieć 2019...

Ulotki reklamowe są  popularnym nośnikiem informacji Ich elastyczna forma poz...

strona-www-dla-firmy-straszy-klientow-min

Jak Twoja strona www straszy klientów...

Projektowanie stron internetowych jest sztuką, która w rękach sprawnych twór...

strona-internetowa-cena-min

Strona internetowa cena – co się na nią sk...

Projektowanie stron www jest dziedziną owianą wieloma błędnymi stereotypami ...

strona-www-dla-malej-firmy-min

Strona WWW dla małej firmy – co musisz wied...

Firmowa strona internetowa współcześnie jest niezbędnym elementem funkcjonow...

rodo-a-strona-www-min

RODO a Twoja strona internetowa...

28 Maja wchodzą w życie nowe regulacje prawne dotyczące ochrony danych osobow...

trendy-strony-www-2018-min

Trendy w firmowych stronach www w 2018 roku...

Przyjrzyjmy się najciekawszym trendom i praktykom w firmowych stronach internet...

mity-stron-www-nagly-sukces-min

Fakty i mity stron www #4 – sukces przychodzi sz...

Wiele firm w branży tworzenia stron www opiera swoją sprzedaż na obietnicy sz...

strony-internetowe-fakty-mity-klient-min

Fakty i mity stron www #3 – klient nie jest jak ...

Strony internetowe są często tworzone w sposób aby zaspokoić ego zamawiając...

Nie mam strony www
Potrzebuję czegoś ekstra
Mam już stronę www
Potrzebuję kogoś, kto ją ogarnie
Potrzebna mi grafika
Do reklamowania firmy

GrupaPNS - Strony internetowe - Tworzenie, projektowanie obsługa

Polityka cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich stosowanie.

Dodatkowe informacje

GrupaPNS