Fakty i mity stron www #5 – o pustej przestrzeni

Grudzień 9, 2017

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Pusta przestrzeń w projektowaniu ma bardzo istotne wpływ na charakter finalnego produktu

Jej obecność pozwala na zaakcentowanie wybranych elementów strony www oraz skupienie uwagi konsumenta na kluczowym przekazie, który w danej chwili chcemy mu przedstawić.

strony-www-mity-pusta-przestrzen

W praktyce jednak zamawiający strony www często traktują pustą przestrzeń jako miejsce zmarnowane – wszak nic tam się nie znajduje a można by umieścić na przykład dodatkowy slogan lub chociaż  powiększyć firmowe logo. Bowiem jeśli użytkownik nie jest non-stop bombardowany bodźcami to po prostu ze strony ucieknie – prawda? Oczywiście, że nie.

Takie podejście jest całkowicie błędne. Pusta przestrzeń wpływa nie tylko na czytelność ale jest niezbędna do stworzenia prawdziwie profesjonalnych kompozycji. Każdy projekt i praca graficzna stosuje pusta przestrzeń w różnej skali i wymiarze – choć z różnym efektem finalnym.

W tej serii artykułów przyglądamy się popularnym mitom na temat projektowania stron www i staramy się przybliżyć Państwu fakty, które podważają fałszywe schematy do których tak przywyknęliśmy.

Pokaż mniej na stronie internetowej, zyskaj więcej

Jak już omawialiśmy w jednym z wcześniejszych artykułów – ludzki mózg jest w stanie przetworzyć tylko ograniczoną ilość bodźców w danej chwili. Oznacza to, że usilne zagospodarowywanie przestrzeni przez umieszczanie olbrzymiej ilości obrazów, linków, treści – paradoksalnie sprawia iż nasz mózg ukryje część z nich aby skupić uwagę na konkretnym elemencie.

Chęć zamawiających do przekazania jak największej ilości informacji jest naturalna, ale może wpływać negatywnie na sam przekaz i tym samym – jego skuteczność. Oczywiście nie wynika to ze złych intencji, lecz braku odpowiedniej wiedzy praktycznej zamawiających związanej z profesjonalnym projektowaniem graficznym i webdesignem. Niestety jednak, nie każdy klient agencji przyjmuje taki fakt do świadomości.

Z naszej wieloletniej praktyki stawiamy tezę, że większość zamawiających traktuje pustą przestrzeń jako marnowanie pieniędzy. Z ich punktu widzenia płacą za wykonanie danego produktu, konkretnej czynności i puste miejsca w ich rozumowaniu oznaczają ponoszenie kosztów dosłownie za nic. Przecież grafik/projektant nic tam nie zrobił!

Dlaczego pusta przestrzeń strony www jest potrzebna?

Aby lepiej zrozumieć istotę i funkcję pustej przestrzeni w projekcie, przyjrzyjmy się jej kilku najważniejszym cechom:

Ułatwia czytanie i przyswajanie treści

Pusta przestrzeń w naturalny sposób ogranicza ilość tekstu widzianego na stronie w danym momencie. Pozwala to użytkownikowi na prostsze „skanowanie” zawartości witryny bez głębokiego wczytywania się w treści. Rozbija również zawartość na mniejsze, łatwe do przyswojenia sekcje – gdyż czytelnik i tak nie „połknie w całości” wszystkiego co na danej podstronie chcemy mu przekazać.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Wichita w USA dowodzą, że stosowanie pustej przestrzeni zwiększa poziom rozumienia i zapamiętywania tekstu przez czytelników.

 strony-www-mity-pusta-przestrzen-2

Skupia uwagę na wybranych elementach

Żaden użytkownik strony www nie klika w dosłownie każdy link znajdujący się na danej podstronie. Z tego względu konieczne jest wyróżnianie pewnych elementów interfejsu oraz ukrywanie/umniejszanie znaczenia pozostałych.

Prostym przykładem jest przycisk”kup teraz” znajdujący się w każdym e-sklepie. Z punktu widzenia sprzedającego i kupującego – to najistotniejszy element funkcjonalności witryny.

Jeśli nie będzie łatwo identyfikowalny a jego odnalezienie będzie sprawiało trudności, poziom konwersji sprzedaży spadnie. Izolując przycisk od innych elementów layoutu poprzez pustą przestrzeń – podnosimy jego skuteczność i tym samym zysk firmy.

Pozwala sterować użytkownikiem

Umiejętne posługiwanie się pustą przestrzeniom i lokowaniem poszczególnych elementów na stronie pozwala przeprowadzić użytkownika niemalże „po sznurku” przez najistotniejsze komunikaty.

Na przykład prezentując cechy produktu/usługi i zakańczając wezwaniem do działania – pozbawiając potencjalnego klienta możliwości rozproszenia uwagi i ewentualnego przeskoczenia na inne podstrony.

Jest tak samo ważna jak inne elementy strony

Pusta przestrzeń podkreśla to, co izoluje od innych elementów projektu.

Jej znaczenie w profesjonalnym designie jest więc równoważne z detalami na których dopracowanie poświęca się wiele godzin.  Niczym soczewka, uwydatnia i wywyższa pewną zawartość kosztem innej.

Podsumowanie

Pusta przestrzeń często jest traktowana jako puste kalorie przy realizacji strony internetowej, gdy w rzeczywistości jest niezbędna do budowy profesjonalnego, czytelnego i efektywnego produktu.

Próby zagospodarowania każdego wolnego miejsca są obiektywnie kontro-produktywne i jako zasada, tego typu praktyki powinny być możliwie najczęściej unikane.

Pozwolenie swojemu użytkownikowi zaczerpnąć oddechu pomiędzy poszczególnymi sekcjami – z pewnością wyjdzie mu na zdrowie.

Powrót na górę

Zobacz również:

strona-www-dla-malej-firmy-min

Strona WWW dla małej firmy – co musisz wied...

Firmowa strona internetowa współcześnie jest niezbędnym elementem funkcjonow...

rodo-a-strona-www-min

RODO a Twoja strona internetowa...

28 Maja wchodzą w życie nowe regulacje prawne dotyczące ochrony danych osobow...

trendy-strony-www-2018-min

Trendy w firmowych stronach www w 2018 roku...

Przyjrzyjmy się najciekawszym trendom i praktykom w firmowych stronach internet...

mity-stron-www-nagly-sukces-min

Fakty i mity stron www #4 – sukces przychodzi sz...

Wiele firm w branży tworzenia stron www opiera swoją sprzedaż na obietnicy sz...

strony-internetowe-fakty-mity-klient-min

Fakty i mity stron www #3 – klient nie jest jak ...

Strony internetowe są często tworzone w sposób aby zaspokoić ego zamawiając...

mity-stron-www-wybor-klienta-min

Fakty i mity stron www #2 – o ilości opcji i wy...

Od strony marketingu zaoferowanie konsumentowi wyboru od dawna jest postrzegane ...

zasada-trzech-klikniec-mit-min

Fakty i mity stron www #1 – zasada trzech kl...

Prawie każdy właściciel strony internetowej słyszał o zasadzie „trzec...

opieka-strona-www-2017-min

Opieka nad stroną www – dlaczego firmy ją ...

Usługa administracji nad firmową stroną internetową to szereg korzyści dla ...

Nie mam strony www
Potrzebuję czegoś ekstra
Mam już stronę www
Potrzebuję kogoś, kto ją ogarnie
Potrzebna mi grafika
Do reklamowania firmy

GrupaPNS - Strony internetowe - Tworzenie, projektowanie obsługa

GrupaPNS